dom za 150 tys
Konstrukcja stropu drewnianego
Strop drewniany, w formie kratownicy. Skonsultowany z cieślą, i starszym Panem z tartaku, który całe życie robi w drzewie. Bardzo dużo ciekawych podpowiedzi, dotyczących przekrojów, i ogólnie rozwiązania stropu. Na wstępie dostałem podpowiedź, że murłata może śmiało być o mniejszym przekroju. A nawet będzie wskazane takie rozwiązanie, ponieważ belki stropowe będą miały większe oparcie na wieńcu. Przy etapie finalnego projektu wezmę ta zmianę pod uwagę. Jeśli jednak projektant stwierdzi, że powierzchnia podparcia belek na wieńcu wystarczy tak jak jest teraz, nie będę tego zmieniał.

 

Kilka słów o samej konstrukcji. Nie jest to konstrukcja ostateczna, ale minimalne zmiany będą wprowadzone po wyliczeniu dachu i miejsca podparcia belek stolca będą musiały być zmienione przekroje 4 belek stropowych. Jak wspominałem wczoraj, belki ok. 5m będą oparte na wieńcu w osi budynku, dzięki temu możemy śmiało w dwie osoby zmontować cały strop, bez użycia sprzętu ciężkiego.

 

Pan z tartaku, z którym zamieniłem kilkaset zdań :) bardzo pomocny i zaskoczony pomysłem na dom tani w budowie, lecz jednocześnie mega pozytywne podejście i chęć bezinteresownej pomocy intelektualnej. Sam zaproponował, że zrobi dokładną nieodpłatna wycenę drzewa potrzebnego na sam strop, oraz mam śmiało zawracać mu głowę na temat konstrukcji więźby.

 

Przekroje belek to 20x10cm, nawet przy poddaszu użytkowym wystarczające. Belki można dociąć do czoła murłaty, ale przy ostatecznym wykończeniu będzie więcej zabawy. Takim wycięciem, które dokładnie widać na zdjęciu powodujemy, że górna powierzchnia będzie na całym obszarze idealnie płaska, bez żadnych uskoków.

 

Drzewo potrzebne na strop na strop

 

Murłaty 16x16 45mb, murłaty również cięte w połowie długości ściany. Rozwiązanie eliminuje potrzebę używania sprzętu ciężkiego oraz siły roboczej

 

Belki stropowe - 32szt. 5mb , przekrój 20x10cm

 

Belki poprzeczne, 42szt po ok 65cm. Co daje nam odcinki 4m bez odpadu dużego w ilości 17 sztuk o przekroju 20x10cm

 

dom za 150 tys.

 

 

dom za 150 tys.

 

 

dom za 150 tys.

 

 

dom za 150 tys.

 

 

dom za 150 tys.

 

 

dom za 150 tys.

 

 

dom za 150 tys.

 

 

dom za 150 tys.

 

dom za 150 tys
domza150tysiecy.pl