Ława fundamentowa oraz stopy pod kominy

Pod domy jednorodzinne zwykle wykonuje się ławy betonowe (ponieważ beton jest wytrzymały na ściskanie). Aby zwiększyć ich wytrzymałość na zginanie, wzmacnia się je zbrojeniem konstrukcyjnym. Koszt takiego zbrojenia nie jest duży, a bez niego nawet niewielkie ruchy gruntu mogą powodować pękanie ław, a także ścian domu.

 

Ławy fundamentowe najczęściej układa się z betonu towarowego klasy B20 w deskowaniu albo bezpośrednio w gruncie, ale zastosowanie lepszego betonu też nie jest marnowaniem pieniędzy. Fundamenty są bowiem narażone na szkodliwe oddziaływanie środowiska: wilgoć, kwasy organiczne i mróz.

 

Jeżeli ława fundamentowa ma być wykonana w deskowaniu, dolna część wykopu powinna być od niej szersza o 10-15 cm z każdej strony, aby można było ustawić niskie deskowanie wysokości ~15cm cm, w którym zabetonuje się ławę.

 

Deskowanie układa się na stwardniałym chudym betonie, następnie montuje zbrojenie i układa beton. Jeśli nie zrobi się chudego betonu, to na styku z podłożem gruntowym świeża mieszanka betonowa miesza się z gruntem i w tym ważnym dla trwałości fundamentów miejscu beton będzie porowaty, o bardzo małej wytrzymałości i odporności na zamarzanie.

 

Gdy ława ma być wykonana bezpośrednio w gruncie, wykop robi się na jej wymiar. Następnie jego dno i boki wykłada się folią hydroizolacyjną, która - podobnie jak deskowanie - zapobiega wyciekaniu zaczynu cementowego z mieszanki betonowej. Dzięki temu beton będzie miał odpowiednią wytrzymałość.

 

Ławy udają się znacznie lepiej w gruntach gliniastych niż piaszczystych, ale i w tych pierwszych bardzo często podczas betonowania obrywają się fragmenty wykopów i grunt miesza się z betonem. W sumie więc powstaje konstrukcja nie najlepszej jakości (beton trudniej jest tutaj poprawnie ułożyć i zagęścić niż w deskowaniu) i niewiele tańsza (zużycie mieszanki betonowej jest większe ze względu na niedokładności w wykonaniu wykopów).

 

Jeśli obciążenia fundamentu będą znaczne, a grunt jest słaby, to szerokość ław musi być większa od typowej. Wykonuje się wtedy szeroką ławę żelbetową z dodatkowym zbrojeniem poprzecznym. Czasami zamiast zbroić ławę w ten sposób, wystarczy zwiększyć jej wysokość.

 

 

Projekt:

 

Jak widać na załączonym rysunku, fundament będzie prosty do wykonania. Jest przemyślany w taki sposób, aby wykonanie było możliwie najprostsze, jednocześnie relatywnie tanie. Praca geodety ograniczy się do naniesienia tylko czterech osi. Stopy pod komin wyznaczymy samemu.

 

budowa domu 2016

 

Zbrojenie słupów. Zakotwione w ławie

 

budowa domu 2016

 

 

budowa domu 2016

 

Przekrój ławy fundamentowej to 0,50m x 0,30m. Ilość betonu potrzebna do wylania całości to ~7,6m3 betonu klasy B20

 

 

budowa domu 2016

 

Stopy kominowe

 

 

budowa domu 2016

 

 

Przekrój stopy kominowej

 

budowa domu 2016

 

Ściany fundamentowe będą murowane z pełnych bloczków betonowych na zaprawie cementowej. Wysokość ściany to ~0,7m. Daje nam to 5 warstw bloczków. Wypełnienie powierzchni między ścianami będzie stanowił piasek zasypowy. Broń boże nie wolno stosować do tego celu ziemi z placu budowy, ani gruntu rodzimego. Wypełnienie musimy odpowiednio zawibrować! W przypadku materiału innego niż piach nie ma takiej możliwości. Rozprowadzenie instalacji kanalizacyjnej wykonujemy po zawibrowaniu piachu. Wszystko będzie bardzo dokładnie opisane i zobrazowane na etapie budowy. Dodatkowo wypuszczamy rurę pcv z łagodnym kolanem, o średnicy 60mm, w dolnej części ściany fundamentowej lub pod ławą. Dzięki temu zabiegowi nie będziemy mieli w przyszłości problemu aby przeciągnąć kabel zasilający obiekt, lub inne przewody, tel. domofon etc.. Koniecznie musimy pamiętać o wykonaniu stopy pod kominy. Ściana fundamentowa w miejscu stopy kominowej nie musi być wymurowana na całej powierzchni. Osobiście nie przewiduję kominka w salonie, lecz zakładając indywidualne podejście do sprawy.

 

budowa domu 2016

 

budowa domu 2016

 

budowa domu 2016

 

Jak wspominałem wyżej, zasyp wnętrza wykonujemy przy użyciu piachu zasypowego. Może być oczywiście płukany, ale to koszt wyższy a i zawibrowanie będzie bardziej pracochłonne. Przy piasku zasypowym całość możemy wykonać nawet na 2 razy. Zalecane jednak 3 warstwy. Osobiście do zagęszczenia używam skoczka a nie zagęszczarki. Po finalnym zagęszczaniu pozostawiamy ~14cm niżej od górnego poziomu ostatniego bloczka. Ta warstwa będzie zalana betonem towarowym B20 tworząc płytę. W momencie jak będziemy już mieli stworzona bryłę obiektu wezmę się za instalacje, elektryczne , hydrauliczne. Będę się posiłkował już gotowymi wcześniejszymi projektami, zdjęciami odpowiednio je edytując. Będzie bardzo dokładnie widać o co w tym wszystkim chodzi , i że nie jest to wcale niemożliwe a nawet trudne :)

 

budowa domu 2016

 

 

Dokładny model 3d

 

2016 Wszelkie prawa zastrzeżone DOMZA150TYSIECY.PL